21 kwietnia, w poniedziałek Wielkanocny odszedł do Pana Papież Franciszek, pochodzący z Argentyny Jorge Mario Bergoglio SJ.
Zapamiętamy go jako pasterza pełnego optymizmu i życzliwości, odważnego reformatora, a jednocześnie pełnego pokory i skromności, troszczącego się o ubogich i zagubionych. Franciszek nauczał, że nie trzeba być doskonałym, żeby kochać bliźniego, a słowa "proszę, dziękuję, przepraszam" mogą uratować relacje pomiędzy ludźmi.
Pielgrzymi z Kaszub mieli okazje do spotkań z papieżem Franciszkiem zarówno podczas audiencji w Rzymie, jak podczas uroczystości kanonizacyjnych w 2017 roku na pamiątkę objawień fatimskich oraz podczas Światowych Dni Młodzieży w 2023 roku. Tam Papież Franciszek kończąc spotkanie apelował do młodzieży:
"Zostawiam was z tymi myślami: pielgrzymować, a jeśli się upada, wstać; pielgrzymuj z celem; trenuj każdego dnia, aby żyć. W życiu nic nie jest za darmo, za wszystko trzeba zapłacić. Tylko jedna rzecz jest darmowa: miłość Jezusa. Tak więc, z tą „darmowością”, którą mamy (miłość Jezusa) i z wolą chodzenia, idźmy z nadzieją, patrzmy na nasze korzenie i idźmy naprzód, bez lęku. Nie lękajcie się. Dziękuję. Do widzenia!"
Papież Franciszek zalecał: "Nie kończ dnia w gniewie."
Pogrzeb Papieża Franciszka odbędzie się w sobotę, 26 kwietnia 2025r.. Miejscem pochówku będzie Bazylika Matki Boskiej Większej, nazywana również Bazyliką Matki Boskiej Śnieżnej, położona na najwyższym ze wzgórz w Rzymie.
W Niedzielę Palmową, 13 kwietnia 2025 roku, w Domu Kultury w Chmielnie odbyły się XI Chmieleńskie Babki Wielkanocne – wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz lokalnych tradycji. Program był bogaty i różnorodny. Uczestnicy mogli wziąć udział w pokazie kulinarnym połączonym z degustacją białej kiełbasy z kaszubską żurawiną, przygotowanym przez uznanych szefów kuchni: Sebastiana Cichego, Krystiana Sosnowskiego oraz Dominika Karpika. Ich kulinarne inspiracje zachwyciły niejedno podniebienie. Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych. W ramach warsztatów dzieci z radością tworzyły wielkanocne ozdoby. Przez cały czas trwania wydarzenia odbywał się również kiermasz wielkanocny, pełen rękodzieła i świątecznych przysmaków. Zwieńczeniem dnia była degustacja konkursowych babek przy klimatycznych melodiach fortepianowych.
W ramach wydarzenia odbyły się dwa konkursy:
• na aranżację stołu wielkanocnego - konkurs dla kół gospodyń wiejskich
Jury w składzie: Weronika Serkowska, Sebastian Cichy, Krystian Sosnowski oraz Dominik Karpik przyznało kolejno miejsca:
I miejsce - KGW EkoBabki z Chmielna
II miejsce - KGW w Łyśniewie Sierakowickim "Czym Chata Bogata
III miejsce - Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wyjątkowych "Tatczezna"
Wyróżnienie - KGW Borzestowo
• konkurs kulinarny na najlepszą babkę wielkanocną - konkurs dla wszystkich zainteresowanych
Kategoria Babka Smaczna:
I miejsce – „Sycylijska ekoBABKA” Alicja Napieralska oraz Katarzyna Gruenholz
Wyróżnienie – „Babka Karoliny” Karolina Elas
Kategoria Babka Pulchna:
I miejsce – „Alpakowa Baba” Koło Gospodyń Wiejskich Eko Babki
Wyróżnienie – „Pulchna Baba” Beata Płotka
Kategoria Babka Estetyczna:
I miejsce – „Babka cytrynowo – szpinakowa” Nikola Marszałkowska
Wyróżnienie – „Babka parzona” – Natalia Liedke Kategoria
Babka Tradycyjna:
I miejsce – „Babka Majonezowa” Gabriela Ptach
Wyróżnienie – „Babka cytrynowa” Laura Sikora
Kategoria Babka Pomysłowa:
I miejsce – „Babka szafranowa” Małgorzata Liedtke
Wyróżnienie – „Baba gotowana” Koło Gospodyń Wiejskich Czym Chata Bogata
Kategoria Babka Bajeczna:
I miejsce – „Babka z Dubaju” Jagoda Rumińska oraz Lena Napieralska
--Wyróżnienie – „Babka babka” Julia i Honorata Went
Tegoroczną edycję "Chmieleńskich Babek Wielkanocnych" wyróżniał udział młodych dziewcząt w zmaganiach konkursowych, co świadczy o tym, że rozwijają swoje umiejętności kulinarne by podtrzymywać tradycję domowego wypieku ciast świątecznych. Organizację wydarzenia wsparli: Bank Spółdzielczy w Sierakowicach oraz "U Chłopa" Resort & SPA, a patronatem objęli: Wójt Gminy Chmielno Michal Melibruda oraz Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.
15 kwietnia 2025r. o godzinie 19:15 w naszym Domu Kultury w Chmielnie odbyło się
Misterium Wielkanocne ,,7 grzechów głównych"
przygotowane przez uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Borzestowie. Inscenizacją przedstawili licznie zebranej publiczności jak wygląda współcześnie walka dobra ze złem, człowiek pogrążony w grzechu oraz siłę i moc różańca świętego mogącego przezwyciężyć każdy grzech.
Misterium było nie tylko artystycznym wydarzeniem, ale również głębokim czasem refleksji nad własnym życiem, wartościami i wyborem dobra.
Małgorzata Remiszewska – akordeon
Georgina Bognár – akordeon
Mikołaj Skopek – akordeon
Prowadzenie:
Barbara Marwińska-Hansson
Koordynator:
dr hab. Paweł Zagańczyk
11 kwietnia (piątek) o godz. 18:00 w Szkole Podstawowej im. Franciszka
Tredera w Borzestowie odbędzie się kolejne spotkanie Remusowego Kręgu,
na którym zagoszczą Wioletta i Dariusz, którzy są klubowiczami
Remusowego Kręgu. Goście opowiedzą o tematycznej wyprawie do Australii.
Nasza przygoda z Rummikub rozpoczęła się w listopadzie 2023, kiedy to nasza nowa nauczycielka - Pani Katarzyna Czerniejewska, ukończywszy (27 października 2023) szkolenie dla Certyfikowanych Trenerów Rummikub zaczęła przeprowadzać w klasach warsztaty. Zakupiono pięć pierwszych egzemplarzy gry i powołano Szkolny Klub Rummikub w Szkole Podstawowej w Tuchomiu.
Grupa graczy rosła z każdym tygodniem, rozegraliśmy Szkolną Ligę, a w czerwcu wzięliśmy udział w Wojewódzkich Mistrzostwach Szkół w Gdańsku, gdzie po raz pierwszy byliśmy częścią międzyszkolnego wydarzenia i zebraliśmy mnóstwo doświadczeń.
Fanów gry przybywało, zostały zakupione kolejne egzemplarze dla szkolnej świetlicy, a poziom naszych graczy rósł z każdym tygodniem.
We wrześniu 2024 roku Szkolny Klub Rummikub wznowił swoją działalność po wakacyjnej przerwie i od razu przyjęliśmy za punkt honoru uczestniczyć w wydarzeniach poza naszą szkołą tak, by trenować z innymi i poszukiwać nowych doświadczeń.
Nasze osiągnięcia w roku szkolnym 2024/2025:
25 kwietnia czworo uczniów klasy 4a reprezentować nas będzie na Wiosennym Międzyszkolnym Turnieju dla klas IV w Przyjaźni, a już 30 kwietnia najważniejsza impreza roku szkolnego, czyli Wojewódzkie Mistrzostwa Szkół w Sztumie.
Przed nami kolejne wyzwania! Zgłosiliśmy się do programu „Rummikub Słowny w Szkole”, który jako innowację realizować będziemy przez 3 ostatnie tygodnie zajęć lekcyjnych (2 czerwca - 22 czerwca). Rozpoczniemy tak jak z Rummikub Classic – od warsztatów dla klas prowadzonych przez Panią Katarzynę Czerniejewską, a gdzie nas to zaprowadzi? Tego nie wie nikt, ale biorąc pod uwagę zaangażowanie naszych uczniów będziemy się starali dojść daleko.
- Niezwykle przeżyłam to wydarzenie. Byłam bardzo wzruszona – podkreślała dr Ewa Dąbrowska, wybitny lekarz, specjalista w zakresie zdrowego odżywiania, która tuż po nabożeństwie wygłosiła fenomenalny wykład.
Banino - 28 marca 2025 roku
Początek nabożeństwa, godz. 17.30
Prowadzenie i słowo Boże: ks. Jan Kucharski
Autor rozważań: Br. Zbigniew Joskowski OFMConv
Organizator:
O/ZKP w Baninie
Lektorzy:
Wstęp: Eugeniusz Pryczkowski
Intencjô:
Ùbëtk na swiece
Brak wydarzeń |
Masz starą wersję przeglądarki.
Aby poprawnie korzystać ze strony uaktualnij ją.